Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną podczas podróży busem

Choroba lokomocyjna i jej przyczyny

Choroba lokomocyjna, zwana inaczej kinetozą to przypadłość, z którą spotyka się co siódmy dorosły i co piąte dziecko. Objawy mogą zepsuć podróż. Pojawiają się zarówno podczas lotu samolotem, jak i jazdy samochodem, czy busem. W jaki sposób można zlikwidować objawy choroby lokomocyjnej, aby podróż była przyjemna i minęła szybko?

Kinetoza wywoływana jest najczęściej przez rozbieżność bodźców, jaką odbiera mózg. Błędnik, który znajduje się w uchu wewnętrznym, nie odbiera wszelkich zmian położenia ciała człowieka. W takiej sytuacji wysyła do organizmu informacje o tym, iż ciało pozostaje w spoczynku. Z kolei oczy, uszy i inne zmysły rejestrują, że ciało się porusza, co sprawia, że układ nerwowy człowieka uruchamia liczne funkcje obronne, takie jak wymioty, biegunka, czy nudności.

Objawy choroby lokomocyjnej

Najczęściej pierwsze objawy choroby lokomocyjnej widoczne są po około 30 minutach od wyruszenia w drogę. Na początku odczuwany jest brak apetytu, do którego wraz z upływem czasu dołączają nudności. Następnie odczuwany jest ból głowy i jej zawroty. Po pojawieniu się ślinotoku występują wymioty. Warto jednak zaznaczyć, że objaw ten nie występuje u wszystkich. Większość osób odczuwa nudności i zawroty głowy. Stany te mogą powstawać na skutek zbyt długiej lub nierównomiernej jazdy, podczas której kierowca na przemian przyspiesza i zwalnia. Do czynników, które wzbudzają kinetozę, zaliczyć można także nieprzyjemne zapachy, które wydzielają się w busie. Wszystko to sprawia, że planując wyjazd, warto zaufać sprawdzonym, profesjonalnym przewoźnikom, dla których komfort jazdy pasażerów jest na pierwszym miejscu. 

 

torebka na chorobę lokomocyjną

 

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną podczas jazdy busem?

Do innych skutecznych sposobów walki z chorobą lokomocyjną zaliczyć można także:

  • Siadanie z daleka od osi kół,
  • głęboki oddech,
  • próbę zaśnięcia w trakcie podróży,
  • zjedzenie lekkostrawnego posiłku przed jedzeniem,
  • niepalenie papierosów,
  • wypicie herbaty z imbirem przed wyjazdem,
  • uciśnięcie nadgarstka gumką do włosów.
Zapraszamy do wspólnej podróży na trasach: